Fotovoltaická elektrárna (FVE): jak vybrat výkon a rozměry

Fotovoltaické elektrárny (FVE) pro rodinné domy představují neutuchající trend, který vám pomůže snížit náklady za elektrickou energii a současně zajistí autonomní zdroj i při výpadku sítě. Díky dotacím navíc slibují poměrně rychlou návratnost investice. Poradíme vám, jak vybrat optimální výkon fotovoltaické elektrárny i podle čeho volit rozměry panelů.

Proč si vyrábět vlastní elektřinu?

Zřízení vlastní fotovoltaické elektrárny s sebou přináší řadu výhod. Tou nejzásadnější přitom zůstává snížení nákladů na energie, které se u rodinného domu může dostat až na úsporu 1 500 Kč měsíčně. Prostřednictvím FVE tak získáváte vlastní zdroj ekologické elektřiny, u níž se nemusíte bát meziročního zdražování a v případě akumulace v akumulátorech ani výpadků proudu v elektrické síti.

FVE tedy přináší autonomii, které přidávají na popularitě i související dotace – konkrétně Zelená úsporám, jež zajišťuje průměrnou návratnost investic od 6 do 8 let od zařízení elektrárny.

Jak vybrat optimální výkon FVE?

Nejčastější dotazy v oblasti FVE se točí kolem optimálního výkonu a velikosti panelů. Optimální výkon FVE úzce souvisí se spotřebou daného objektu – v tomto případě rodinného domu. Jedná se tedy o individuální faktor, který by se měl řídit průměrnou dlouhodobou spotřebou daného domu (můžete zjistit z vyúčtování). U novostaveb pak předpokládanou spotřebou.

Platí zde, že čím více fotovoltaických panelů pořídíte, nebo čím výkonnější, tím více elektřiny FVE vyprodukuje. Větší elektrárny se však samozřejmě pojí s většími počátečními náklady a s řešením problémů s akumulací.

Akumulace elektrické energie vyprodukované fotovoltaickými elektrárnami je zprostředkována bateriemi, do kterých se ukládá, případně bojlerem, kde jde uchovávána ve formě teplé vody. V praxi je obě řešení možné kombinovat.

Optimální výkon fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy

FVE pro rodinné domy většinou nepřesahuje 10 kWp (kilowatt-peak, což je jednotka určující výkon fotovoltaických panelů v optimálních podmínkách). Jestliže se výkon vaší fotovoltaické elektrárny vejde do tohoto limitu, tak nebudete muset řešit zřízení licence pro její používání ani daň z příjmů v případě, že byste přebytečnou energii prodávali do distribuční sítě.

Zmíněný limit 10 kWp je důležitý také v kontextu dotací, protože se jedná o limit dotačního programu Zelená úsporám, jež slibuje příspěvek až do výše 150 000 Kč.

Jak vybrat rozměry fotovoltaických panelů

Odpověď na otázku, jak vybrat rozměry fotovoltaických panelů je stejně individuální, jako tematika optimálního výkonu. Odvíjí se tedy od spotřeby a požadavků jednotlivců. S menšími elektrárnami se pojí nejkratší návratnost a jsou z větší části pokryté dotacemi.

V obou případech jistě stojí za to, prodiskutovat vaše konkrétní podmínky s odborníkem, který vám poradí a díky zkušenostem sestaví tu nejlepší možnou FVE na klíč. V naší nabídce navíc najdete předpřipravené balíčky, které vám mohou pomoci s rozhodováním. Samozřejmě chápeme, že nejsme všichni stejní a jsme připraveni vám vaši elektrárnu sestavit přesně dle vašich potřeb. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.


podobné články