Funguje fotovoltaika (FVE) v zimě nebo když je pod mrakem?

Jak funguje FVE, když je pod mrakem?

Fotovoltaika je i přes své dlouholeté působení na poli výroby elektrické energie stále zahalena rouškou tajemství. Nejčastější otázky i kritika se pak točí kolem toho, že jsou FVE nestabilní a v zimě takřka nepoužitelné. Jak je to tedy doopravdy? Funguje fotovoltaika i v zimě a jaký výkon dokážou fotovoltaické panely vyprodukovat, když je pod mrakem?

Fotovoltaika je postavena na principu přeměny slunečního záření na elektřinu. K tomuto účelu využívá takzvaný fotovoltaický jev na fotovoltaických článcích, které dohromady vytvářejí fotovoltaické panely.

Z toho vyplývá, že jsou fotovoltaické elektrárny nejvýkonnější na přímém slunci. Není to ovšem tak, že by elektrárny přestaly pracovat, jakmile se zatáhne nebo když padá sníh. FVE totiž nereagují pouze na slunce, ale i na světelné složky slunečního záření, které na panely dopadá i když je pod mrakem.

FVE tedy reagují i na rozptýlené světlo, pouze se vyrobí méně elektřiny.

Jaký je výkon fotovoltaických panelů v zimě?

Výkon fotovoltaických panelů v zimě nebo když je pod mrakem, těží z paradoxu fotovoltaického jevu, kdy s ochlazením fotovoltaických článků dochází k navýšení efektivity. V letních měsících tak sice FVE vyprodukují více energie, ale pomaleji, jelikož mají články nižší účinnost. Naopak, když je chladněji, tak fotovoltaické panely, respektive fotovoltaické články, reagují rychleji a jsou produktivnější.

Rozdíl mezi výkonem FVE v létě a v zimě tedy není tak vysoký, jak by se mohlo zdát, v průměru se jedná o cca 20% pokles výkonu. Záleží ovšem na lokalitě, natočení a umístění fotovoltaických panelů. Například na Vysočině a na horách je třeba specifické podmínky vnímat již při instalaci a přizpůsobit jim jak natočení, tak umístění fotovoltaických panelů elektrárny.

Jestliže o instalaci vlastní malé fotovoltaické elektrárny uvažujete, tak nás neváhejte kontaktovat. Poradíme vám s výběrem panelů a postaráme se o kompletní spuštění systému, stejně jako o zajištění dotace z programu Zelená úsporám.


podobné články